Malování podle fotky

Během ledna až března jsem namalovala dva olejové obrazy s motivem okna, které mě už nějakou dobu provází a fascinuje. Obrazy jsem malovala na základě objednávky, kterou jsem dostala.

Mám z toho zajímavý zážitek, který jsem se rozhodla sdílet. Motiv jsem malovala podle fotky, kterou jsem si vyfotila. Celý ten proces malování mi šel překvapivě snadno. I když mám v tomto oboru dost málo praxe, byla jsem překvapená, jak vím, co přesně dělat a především, jak moc mě tato činnost těší.

Jedním z důvodů, proč si myslím, že to tak je, že jsem se zbavila strachu malovat podle fotografie. Kdysi, na střední škole v prvním ročníku jsem dostala pokyn, že tohle malíř nikdy nedělá. Nikdy jsem ani nikoho ze svych spolužáku na střední a vysoké škole tuto praxi neviděla, takže buď jsem se dívala špatně, nebo je to stále nějaké tabu, které mezi výtvarníky panuje.

Přesto, že jsem při malování obrazu použila tuto zavrženíhodnou praxi, zadavatelka objednávky je z výsledku nadšená a už se těší až bude mít obraz u sebe.

Také jsem nedávno poslouchala podcast na téma, které s mým dnešním textem trochu souvisí; o tom jak se vyrovnat s tlakem na výkon při studiu umělecké školy. Vřele doporučuji komukoliv, nejen umělcům, si podcast jehož autorem je Peter Kolárčik poslechnout.

https://artycok.tv/44102/na-com-makas

Věra Vtípilová -fotodokumentace z ateliéru; 2021