DSC_0648_maly

DSC_0644_maly

DSC_0647_maly

DSC_0619_maly

DSC_0649_maly

DSC_0629_maly

Třídění fazolí

Rok: 2023

Technika: happening

 

„Jsem matkou školačky. Ze vzdělávací instituce zní pokyn jasně – každý den trénovat čtení. A tak čteme. V zimě, kdy jsou dny tmavé a já u odpoledních domácích činností usínám, se mi zdá ta soustava zvuků, které produkuje moje sedmiletá dcera, tak abstraktní a vzdálená čemukoliv reálnému, že se přistihnu při myšlence, že se jedná o současné umění toho nejradikálnějšího rázu.

 

Vzpomínka: Je mi čtyři nebo pět, jsme v kuchyni. Do plechového hrnce padá zrnko po zrnku nějaké luštěniny. Nejspíš čočky. Zvuky zrníček, které před uvařením máma třídila kvůli časté přítomnosti kamínků a jiných nečistot, se mísí se zvuky dětských hlasů, které je potřeba vyslyšet. Zároveň však dávat pozor a soustředit se na třídění. Meditace uprostřed dne, uprostřed interakce se třemi dětmi, uprostřed samoty konce osmdesátých let v socialistickém Československu.“

 

Výstavu v bezobalovém obchodě Radka Křivánka v Jemnici zahajuje happening: Třídění fazolí, které (jakožto výjmečné zastupce lokální produkce), musí někdo po sklizni vytřídit. Účastníci, tím lety ověřeným způsobem, každý do svého plecháčku, nechá přes okraj stolu, zrnko po zrnku spadnout fazoli. K této činnosti, čte dítě v druhém ročníku ZŠ, můj deník z roku 2022.

Instalaci tvoří mix kreseb – moje vlastní kresby, kterým byly předlohou fotografie pořízené obvykle na nějaké z procházek s dětmi, výtvory mých dětí a dále – papírové pytlíky od potravin, zakoupených v místním bezobalovém obchodě, popsané mými deníkovými záznamy .